Вид на акта
решение
Дата
26-02-1992 г.
Към дело

решение №2

София, 26 февруари 1992 г.

(обн., ДВ, бр. 18 от 2 март 1992 г.)

Конституционният съд в състав:

Председател:

Асен Манов

Членове:

Младен Данаилов
Теодор Чипев
Милчо Костов
Милена Жабинска
Цанко Хаджистойчев
Любен Корнезов
Нено Неновски
Пенчо Пенев
Николай Павлов
Александър Арабаджиев
Иван Първанов

 

при участието на секретар-протоколчика Цвета Минева разгледа в закрито заседание конституционно дело № 2 от 1992 г., докладвано от Любен Корнезов на 20 февруари 1992 г.

        Производството е образувано по искане на 49 народни представители от 36-о Народно събрание, с което се иска от Конституционния съд да прекрати пълномощията на народния представител Христофор Петков Дочев поради несъвместимост по смисъла на чл. 72, ал. 1, точка 3 от Конституцията. Изтъква се съображението, че г-н Христофор Дочев продължава да работи като генерален директор на ДФ "Мизия" - Плевен, което е несъвместимо "със статута му на народен представител".

        С определение от 30 януари 1992 г. Конституционният съд е приел, че искането е допустимо и е конституирал като заинтересувано лице народния представител Христофор П. Дочев.

       В отговора си до Конституционния съд г-н Дочев изразява желанието си за прекратяване на пълномощията му на народен представител по чл. 72, ал. 1, точка 3 от Конституцията.

          От събраните по делото доказателства се установява, че Христофор Дочев е избран за народен представител с листата на Предизборния съюз на Българската социалистическа партия от 15. Плевенски избирателен район на проведените на 13 октомври 1991 г. парламентарни избори. С решение на Централната избирателна комисия, обнародвано в "Държавен вестник", бр. 88 от 25 октомври 1991 г., се обявява избирането, включително и на Христофор Дочев за народен представител в 36-о Народно събрание. От представената писмена информация от ръководството на Народното събрание се установява, че Христофор Дочев до този момент не е участвал в работата на парламента, не е положил предвидената в чл. 76, ал. 2 от Конституцията клетва и не е получавал начисляваното му възнаграждение като народен представител. От 10 октомври 1986 г. до този момент г-н Христофор Дочев заема длъжността генерален директор на ДФ "Мизия" - Плевен, и продължава да изпълнява своите служебни задължения.

       На 13 ноември 1991 г. в Народното събрание постъпва молба от г-н Христофор Дочев, с която се иска да бъде освободен от задълженията си на народен представител, тъй като желае да продължи работата си като генерален директор на ДФ "Мизия" - Плевен. Това негово искане по чл. 72, ал. 1, точка 1 от Конституцията е разгледано от Народното събрание на 8 януари 1992 г. и след гласуване молбата му за оставка е отхвърлена. На 15 януари 1992 г. г-н Христофор Дочев подава втора молба за оставка до Народното събрание.

     Конституционният съд не обсъжда решението на Народното събрание относно подадената оставка на народния представител от гледна точка на неговата конституционосъобразност, тъй като не е сезиран с този въпрос.

      Конституционният съд счита, че следва да се произнесе по същество относно искането на групата от 49 народни представители от 22 януари 1992 г., тъй като е сезиран валидно на друго основание за прекратяване пълномощията на народен представител, което е в неговите компетенции по силата на чл. 72, ал. 2 от Конституцията и чл. 12, точка 9 от Закона за Конституционния съд.

         Поставя се въпросът налице ли е несъвместимост между изпълняваната длъжност генерален директор на ДФ "Мизия" - Плевен, със статута на народен представител. Законодателят не е дал легално определение за несъвместимост по смисъла на чл. 72, ал. 1, точка 3 от Конституцията. Изясняването на същността му трябва да се анализира в контекста на чл. 68, ал. 1 от Конституцията, чл. чл. 93, 95 и 96, ал. 1 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание и чл. 49, ал. 3 от Закона за избиране на народни представители, общински съветници и кметове, както и върху принципите, на които се гради нашата Конституция. Конституционният съд не е сезиран с тълкуване на конституционна норма по чл. 149, ал. 1, точка 1 и тъй като това е извън предмета на това дело, той взема отношение само доколко е налице несъвместимост в конкретния случай.

        Пълномощията на народен представител могат да бъдат прекратени предсрочно на пет основания, които имат различна правна природа, едно от които е несъвместимост (чл. 72, ал. 1, точка 3 от Конституцията). Това правно основание за предсрочно прекратяване на пълномощията на народен представител е пряко свързано със забраната на чл. 68, ал. 1 от Конституцията, който гласи, че "народните представители не могат да изпълняват друга държавна служба или да извършват дейност, която според закона е несъвместима с положението на народен представител". Господин Христофор Дочев като генерален директор на ДФ "Мизия" - Плевен, заема и изпълнява "държавна служба" и получава за нея съответното възнаграждение, което е несъвместимо със статута му на народен представител. Пълномощията му на народен представител трябва да бъдат предсрочно прекратени.

         Конституционният съд на основание чл. 72, ал. 1, точка 3 от Конституцията и чл. 12, точка 9, чл. 14, ал. 4 и чл. 22, ал. 5 от Закона за Конституционния съд

 

Р Е Ш И:

 

     Прекратява предсрочно пълномощията на народния представител Христофор Петков Дочев, избран с листата на Предизборния съюз на Българската социалистическа партия в 15. Плевенски избирателен район, поради несъвместимост на изпълняваната длъжност генерален директор на ДФ "Мизия" - Плевен, със статута му на народен представител.

         Препис от решението да се изпрати на Народното събрание и Централната избирателна комисия.

         Решението е окончателно и влиза в сила от днес, 26 февруари 1992 г.

 

Председател: Асен Манов