ОПРЕДЕЛЕНИЕ № 3
от 7 март 2006 г. по к.д. № 3/2006 г.,
с което се прекратява производството, образувано по искането за установяване на противоконституционност и на несъответствието им с Европейската конвенция за защита на правата на човека и основните свободи и Международния пакт за гражданските и политическите права на разпоредби от Закона за отнемане в полза на държавата на имущество, придобито от престъпна дейност, поради оттеглянето му от вносителя – главния прокурор на Република България
С ъ с т а в: Неделчо Беронов - председател, Стефанка Стоянова, Маргарита Златарева - докладчик, Васил Гоцев, Людмил Нейков, Румен Янков, Живан Белчев, Лазар Груев, Мария Павлова, Емилия Друмева, Владислав Славов, Евгени Танчев
Делото е образувано на 6 февруари 2006 г. по искане на главния прокурор на основание чл. 149, ал. 1, т. 2 и 4, изр. 2 и 3 от Конституцията. Оспорва се конституционосъобразността на чл. 1, чл. 3, чл. 4, чл. 8, чл. 9, чл. 12, чл. 17, чл. 22, ал. 3, чл. 25 и чл. 27 от Закона за отнемане в полза на държавата на имущество, придобито от престъпна дейност (обн., ДВ, бр. 19 от 01.03.2005 г.). Претендира се още установяване на несъответствие на същите разпоредби с международни договори, по които Република България е страна, а именно: чл. 6, т. 2 от Европейската конвенция за защита на правата на човека и основните свободи (ЕКЗПЧ) и Допълнителния протокол към ЕКЗПЧ; с чл. 14, § 2 от Международния пакт за граждански и политически права (МПГПП).
С определение от 23 февруари 2006 г. Конституционният съд е допуснал искането за разглеждане по същество. Със същото определение като заинтересувани страни са конституирани Народното събрание, президентът на републиката, Министерският съвет, министърът на вътрешните работи, министърът на правосъдието, Висшият съдебен съвет, Върховният касационен съд, Върховният административен съд, Националната следствена служба, Висшият адвокатски съвет, Комисията за установяване на имущество, придобито от престъпна дейност, Българският хелзинкски комитет, Дружеството ,,Български адвокати за правата на човека”, Асоцията ,,Прозрачност без граници”.
С писмо № 47 от 24 февруари 2006 г. главният прокурор оттегля искането с аргумент, че не споделя аргументите, посочени от главния прокурор с изтекъл мандат и моли производството да бъде прекратено.
Конституционният съд приема, че производството следва да се прекрати. Конституционният съд не може да се самосезира. Той действа само по инициатива на органите, посочени в чл. 150, ал. 1 от Конституцията. Когато тази инициатива бъде оттеглена, производството не може да продължи. Производството може да бъде прекратено поради оттегляне на искането във всяка фаза на конституционния процес – аргумент от чл. 25, ал. 2 от Правилника за организацията на дейността на Конституционния съд.
С оглед на изложените съображения Конституционния съд
О П Р Е Д Е Л И:
Прекратява производството по к.д. № 3/2005 г.
Преписи от определението да се изпратят на искателя и на заинтересуваните страни.