Определение
София, 05 август 1993 г.
Конституционният съд в състав:
Председател:
Асен Манов
Членове:
при участието на секретар-протоколчика Мариана Георгиева разгледа в закрито заседание на 5 август 1993 г. конституционно дело № 17/1993 г., докладвано от съдията Александър Арабаджиев.
Производството по делото е образувано по искане на 59 народни представители от 36-о Народно събрание. Искането има за предмет произнасянето по въпроса за съответствието с § 6 от Преходните и заключителни разпоредби на Конституцията на решението на Народното събрание от 30 юли 1993 г., с което Иво Любомиров Инджев е освободен от длъжността главен директор на Българската телеграфна агенция /БТА/ и на същата длъжност е избран Стефан Симеонов Господинов.
Формулирано по този начин, искането не изразява недвусмислено воля за оспорване на конституционосъобразността на посоченото решение на Народното събрание. Същевременно в неговата съобразителна част са изложени аргументи, с които се обосновава тезата за противоконституционност на решението от гледище на липсата на компетентност на Народното събрание да го постанови. Извършено е и позоваване на разпоредбата на чл. 149, ал. 1, т. 2 от Конституцията, която визира именно правомощието на Конституционния съд да се произнася по искания за установяване на противоконституционността на законите и на другите актове на Народното събрание. Ето защо Конституционният съд намира, че искането е допустимо и може да бъде прието на това основание. То е направено от оправомощен субект - повече от една пета от народните представители и има за предмет акт на Народното събрание. Понеже се касае за решение на Народното събрание, което няма характер на нормативен акт, то влиза в сила с приемането му, без да е необходимо неговото публикуване /арг. за обратното от чл. 5, ал. 5 от Конституцията/.
С оглед на така определения предмет на делото и на предмета на решението, чиято конституционосъобразност е оспорена като заинтересовани страни трябва да бъдат конституирани Председателството на Народното събрание, Министерският съвет, Иво Любомиров Инджев и Стефан Симеонов Господинов, като им се предостави възможност да вземат становище по съществото на искането в 15-дневен срок.
За разглеждането на делото и неговото решаване по същество е необходимо от Народното събрание да се изискат протоколите от заседанията на Комисията за изработване проект на Конституция и от заседанията на Великото Народно събрание във връзка с § 6 от Преходните и заключителни разпоредби на Конституцията, както и материалите във връзка с решението, чиято противоконституционност се иска да бъде обявена - проект за решение от група народни представители, становища на Законодателната комисия, на Комисията по радио и телевизия и на правния отдел, стенограма от заседанието, проведено на 30 юли 1993 г.; от Министерския съвет - решение № 214 от 3 юни 1993 г. и заповед № КВ-87 на председателя на Министерския съвет от същата дата; от Върховния съд - дело № 196/1993 г. на 5-членен състав.
По тези съображения и на основание чл. 19, ал. 1 от Закона за Конституционния съд и чл. 21, ал. 1 и чл. 22, ал. З от Правилника за организацията на дейността на Конституционния съд Конституционният съд
ОПРЕДЕЛИ:
Допуска за разглеждане искането на 59 народни представители от 36-о Народно събрание за установяване на противоконституционността на решението на Народното събрание от 30 юли 1993 г., с което Иво Любомиров Инджев е освободен от длъжността главен директор на БТА и на същата длъжност е назначен Стефан Симеонов Господинов.
Конституира като заинтересовани страни по делото Председателството на Народното събрание, Министерският съвет, Иво Любомиров Инджев и Стефан Симеонов Господинов.
Преписи от определението да се връчат на подателите на искането и на заинтересованите страни, които могат да вземат становище в 15-дневен срок.
Да се изискат служебно:
- от Народното събрание - протоколите от заседанията на Комисията за изработване на проект на Конституция и от заседанията на Великото Народно събрание във връзка с § 6 от Преходните и заключителни разпоредби на Конституцията, както и материалите във връзка с решението, чиято противоконституционност се иска да бъде обявена - проект за решение от група народни представители, становища на Законодателната комисия, на Комисията по радио и телевизия и на правния отдел, стенограма от заседанието от 30 юли 1993 г.;
- от Министерския съвет - решение № 214 от 3 юни 1993 г. и заповед № КВ-87 на председателя на Министерския съвет от същата дата;
- от Върховния съд - гр. дело № 196/1993 г. на 5-членен състав.
Председател: Асен Манов