Определение
София, 18 юли 1995 г.
Конституционният съд в състав:
Председател:
Асен Манов
Членове:
при участието на секретар-протоколиста Гергана Иванова разгледа, в закрито заседание конституционно дело № 19/1995 г. докладвано от съдията Георги Марков.
Делото е образувано на 14 юли 1995 г. по искане на главния прокурор на Република България. Иска се установяване на противоконституционност на Решението на Великото народно събрание за приемане на Основни положения на временен статут на Българската телевизия и на Българското радио (ДВ, бр. 3 от 1991 г.).
Поддържа се, че са нарушени чл. 40, ал. 1; чл. 79, ал. 2 и чл. 8 от Основния закон. Твърди се, че Комисията по радиото, телевизията и БТА към Народното събрание е станала орган на управление на тези държавни медии. Атакуваното решение ѝ дава, противно на разпоредбите на Конституцията, правото да определя тяхната структура и правила на дейност, да утвърждава колективните им ръководни органи, да дава мнение за програмните им схеми и пр. Сочи се също, че комисиите са помощни органи на Народното събрание и не могат да взимат самостоятелни решения, подменящи вота на пленарната зала - чл. 79, ал. 2 от Конституцията, както и че в нарушение на чл. 8 от същата е осигурено телевизионно време на законодателната и изпълнителната власт, а е лишено от такова съдебната.
Производството по делото е във фазата по допустимостта. То е образувано по искане на субект, по чиято инициатива Конституционният съд може да бъде сезиран (чл. 150, ал. 1 от Конституцията) и по въпрос от компетентността на съда - да установи противоконституционност на решение на парламента.
Обстоятелството, че се атакува акт на висшия законодателен орган, приет преди влизане в сила на новата Конституция, в случая не може да постави пречка за допустимостта на искането.
По изложените съображения и на основание чл. 19, ал. 1 и чл. 18, ал. 2 ЗКС, Конституционният съд
ОПРЕДЕЛИ:
Допуска за разглеждане по същество искането на главния прокурор на Република България за установяване на противоконституционност на Решението на Великото народно събрание за приемане на Основни положения на временен статут на Българската телевизия и на Българското радио (ДВ, бр. 3 от 1991 г.).
Конституира като заинтересувани страни по делото: президента на Република България, Народното събрание, Министерския съвет, Висшия съдебен съвет, генералния директор на Българското национално радио и генералният директор на Българската национална телевизия, като им се дава възможност в 14 дневен срок да представят писмени становища и доказателства.
Да се изпрати препис от определението и на главния прокурор на Република България, който в същия срок може да представи допълнителни съображения в подкрепа на искането.
Председател: Асен Манов