Вид на акта
Определение
Дата
30-07-1996 г.
Към дело
Определение от 30 юли 1996 г. по к.д. № 15/96 г.

Състав: Асен Манов - председател, Младен Данаилов, Милчо Костов, Цанко Хаджистойчев, Станислав Димитров, Николай Павлов, Димитър Гочев, Иван Григоров, Пенчо Пенев, Тодор Тодоров, Александър Арабаджиев, Георги Марков - докладчик

Делото е образувано по искане на президента на Република България. Поискано е задължително тълкуване на чл.50 от Конституцията във връзка с възможността чрез закон определени категории работници и служители да бъдат лишени от право на стачка. Иска се и обявяване на противоконституционността на чл.16, т.4 и 6 от Закона за уреждане на колективните трудови спорове (ДВ, бр.21/1990 г., изм. бр.27/1991 г.). С атакуваните законови разпоредби не се допуска стачка в производството, разпределението и снабдяването с електроенергия; в съобщенията; в здравеопазването; в системата на Министерството на народната отбрана, Министерството на вътрешните работи, Строителните войски, войските на другите ведомства, както и на съдебните, прокурорските и следствените органи.

Съдът счита направените искания за допустими. Искането изхожда от субект с правомощия да сезира Конституционния съд и е по въпроси от неговата компетентност - чл.149, ал.1, т.1 и 2 от Конституцията.

Като заинтересувани страни по делото следва да бъдат конституирани Народното събрание, Министерският съвет, министърът на труда и социалните грижи, министърът на здравеопазването, министърът на народната отбрана, министърът на вътрешните работи, министърът на енергетиката и енергийните ресурси, председателят на Комитета по пощи и далекосъобщения, министърът на правосъдието, министърът на транспорта, Главно управление на строителни войски, Върховният съд, главният прокурор, Националната следствена служба, Конфедерацията на независимите синдикати в България, Конфедерацията на труда "Подкрепа", Общността на свободните синдикални организации в България, Българската стопанска камара, Българската търговско-промишлена палата, Българският съюз на частните предприемачи "Възраждане" и Съюзът за стопанска инициатива на гражданите.

С оглед изложеното и на основание чл.149, ал.1, т.1 и 2 от Конституцията, Конституционният съд

О П Р Е Д Е Л И:

Допуска за разглеждане по същество искането на президента на Република България за даване на задължително тълкуване на чл.50 от Конституцията относно възможността чрез закон определена категория работници и служители да бъдат лишени от право на стачка.

Допуска за разглеждане по същество и искането за обявяване противоконституционността на чл.16, т.4 и 6 от Закона за уреждане на колективните трудови спорове (ДВ, бр.21/1990 г., изм. бр.27/1991 г.).

Конституира като заинтересувани страни по делото Народното събрание, Министерския съвет, министъра на труда и социалните грижи, министъра на здравеопазването, министъра на народната отбрана, министъра на вътрешните работи, министъра на енергетиката и енергийните ресурси, председателя на Комитета по пощи и далекосъобщения, министъра на правосъдието, министъра на транспорта, Главно управление на строителни войски, Върховния съд, главния прокурор, Националната следствена служба, Конфедерацията на независимите синдикати в България, Конфедерацията на труда "Подкрепа", Общността на свободните синдикални организации в България, Българската стопанска камара, Българската търговско-промишлена палата, Българския съюз на частните предприемачи "Възраждане", Съюза за стопанска инициатива на гражданите.

Преписи от определението и от направеното искане да се изпратят на заинтересуваните страни, като им се предостави възможност да изразят писмени становища по искането до 10 септември 1996 г.

Препис от определението да се изпрати и на президента на Република България за евентуално допълнително становище.