Определение
София, 29 април 2014 г.
Конституционният съд в състав:
Председател:
Димитър Токушев
Членове:
при участието на секретар-протоколиста Мариана Георгиева разгледа в закрито заседание на 29 април 2014 г. конституционно дело № 7/2014 г., докладвано от съдията Румен Ненков.
Производството е по чл. 149, ал. 1, т. 2 от Конституцията на Република България.
Делото е образувано на 14 април 2014 г. по искане на Общото събрание на гражданската колегия на Върховния касационен съд (ОСГК на ВКС) за установяване на противоконституционност на точка 8 от Решение на Народното събрание от 26 май 2009 г. по доклада на Временната анкетна комисия за установяване на актове и действия, с които е уредена собствеността и начинът на ползване на имоти в Студентски град в София (обн., ДВ, бр. 41 от 2 юни 2009 г.).
С искането се оспорва налагането на „мораториум върху всички сделки на разпореждане с незастроени имоти на територията на м. „Студентски град“ – София, до изясняване на собствеността им“. Вносителят твърди, че предвиденото ограничение на собственическите правомощия по отношение на възстановени имоти противоречи на чл. 17, ал. 3 от Конституцията. Счита, че защитата на държавата като собственик не може да се осъществи чрез налагане на общи забрани, засягащи неограничен кръг трети лица, включително такива, чиито собственически права не произтичат от реституция, и свързани с провеждането на правно нерегламентирана процедура по „изясняване на собствеността“, която не е ограничена със срок и ангажира на практика активността на една от страните по спора за собственост без какъвто и да е механизъм за защита на другата страна в лицето на собствениците, лишени от възможността да се разпореждат с правата си. Това противоречи на принципа на правовата държава по чл. 4, ал. 1 от Конституцията, според който защитата на накърнени субективни права е изключителна компетентност на съдилищата съгласно чл. 117, ал. 1 от Конституцията.
Производството е в първата фаза по решаване на въпросите относно допустимостта на искането по реда на чл. 19, ал. 1 от Закона за Конституционен съд (ЗКС).
Конституционният съд намира, че искането е допустимо и като такова подлежи на разглеждане по същество поради следното:
А. Направено е от легитимен субект на инициатива по чл. 150, ал. 1 от Конституцията – ОСГК на ВКС (Решение № 3/2005 г. по к.д. № 2/2005 г.). В тази връзка вносителят е представил доказателства, че решението му за сезиране на Конституционния съд е взето при спазване на процедурните изисквания за кворум и мнозинство по чл. 112, ал. 3 от Закона за съдебната власт.
Б. Насочено е срещу акт на Народното събрание, който съгласно чл. 149, ал. 1, т. 2 от Конституцията е включен в предмета на контрола за конституционосъобразност, възложен на Конституционния съд.
В. Съобразено е с предпоставките за допустимост по чл. 17, ал. 1 и 2 ЗКС и отговаря на изискванията за форма и съдържание, посочени в чл. 18, ал. 2 от Правилника за организацията на дейността на Конституционния съд (ПОДКС).
С оглед на предмета на делото като заинтересувани институции и лица на основание чл. 18, ал. 2 ЗКС и чл. 21, ал. 1 ПОДКС следва да бъдат конституирани Народното събрание, Министерският съвет, министърът на регионалното развитие, министърът на правосъдието, областният управител на гр. София, Столичната община, омбудсманът, Висшият адвокатски съвет, Нотариалната камара, Съюзът на юристите в България, Фондацията „Български адвокати за правата на човека“, Фондацията „Асоциация за европейска интеграция и права на човека“, Институтът за модерна политика и Институтът „Отворено общество“ – София.
По гореизложените съображения и на основание чл. 19, ал. 1 ЗКС Конституционният съд
О П Р Е Д Е Л И:
Допуска за разглеждане по същество искането на Общото събрание на гражданската колегия на Върховния касационен съд за установяване на противоконституционност на точка 8 от Решение на Народното събрание от 26 май 2009 г. по доклада на Временната анкетна комисия за установяване на актове и действия, с които е уредена собствеността и начинът на ползване на имоти в Студентски град в София (обн., ДВ, бр. 41 от 2 юни 2009 г.).
Конституира като заинтересувани институции и лица Народното събрание, Министерския съвет, министъра на регионалното развитие, министъра на правосъдието, областния управител на град София, Столичната община, омбудсмана, Висшия адвокатски съвет, Нотариалната камара, Съюза на юристите в България, Фондация „Български адвокати за правата на човека“, Фондация „Асоциация за европейска интеграция и права на човека“, Института за модерна политика и Института „Отворено общество“ – София, като им предоставя 15-дневен срок за представяне на писмени становища и доказателства.
Препис от настоящото определение да се изпрати на вносителя на искането, който също в 15-дневен срок може да изложи допълнителни съображения.
Председател: Димитър Токушев