Вид на акта
Определение
Дата
30-01-1992 г.
Към дело

Определение

София, 30 януари 1992 г.

Конституционният съд в състав:

Председател:

Асен Манов

Членове:

Младен Данаилов
Теодор Чипев
Милчо Костов
Милена Жабинска
Цанко Хаджистойчев
Любен Корнезов
Нено Неновски
Пенчо Пенев
Николай Павлов
Александър Арабаджиев
Иван Първанов

 

при участие на секретар-протоколчика Цвета Минева разгледа в закрито заседание конституционно дело № 2 от 1992 г., докладвано от Любен Корнезов.

Постъпило е искане от 49 народни представители от 36-о Народно събрание, с което се иска от Конституционния съд да установи "несъвместимост" на изпълняваната от Христофор Петков Дочев длъжност със статута му на народен представител. Изтъква се, че господин Дочев, който преди избирането му за народен представител, така и до настоящия момент, заема и изпълнява длъжността на генерален директор на ДФ "Мизия" - гр. Плевен.

Конституционният съд разгледа на свое закрито заседание направеното искане от групата народни представители и установи, че са спазени основните изисквания за редовност на молбата по чл. 18 от Правилника за организация на дейността на Конституционния съд. (ПОДКС).

В изпълнение на задълженията си по чл. 18, ал. 2 от Закона за Конституционния съд (ЗКС) и чл. 20 ПОДКС съдът счита, че заинтересовано лице по това дело е господин Христофор Дочев, за когото се иска по същество прекратяване пълномощията му на народен представител. Той се явява страна по настоящото производство, тъй като се засягат пряко негови интереси. Конституционният съд дава възможност на господин Дочев в 7-дневен срок да представи писмено становището си и посочи доказателства по направеното искане за установяване "несъвместимост" по смисъла на чл. 72, ал. 1, т. 3 от Конституцията и евентуално прекратяване пълномощията му като народен представител.

Конституционният съд счита, че следва да се уведоми Народното събрание за направеното искане.

Конституционното производство се развива в две фази и към настоящия момент се поставя въпросът относно допустимостта на искането, т.е. налице ли са процесуалните изисквания, за да може делото да се реши по същество (чл. 25 ПОДКС). По силата на чл. 150, ал. 1 от Конституцията "Конституционният съд действува по инициатива най-малко на една пета от народните представители". В конкретния случай 49 народни представители са повече от една пета и от тази гледна точка Конституционният съд е валидно сезиран. От друга страна, поставеният въпрос за разглеждане (предмет на делото) е в компетенциите на Конституционния съд, посочени в чл. 72, ал. 2 от Конституцията и чл. 12, т. 9 ЗКС. Няма процесуални пречки за разглеждане на делото "по същество" и следователно "искането" е допустимо.

Конституционният съд счита, че следва да се изискат допълнително доказателства, които евентуално биха имали значение при решаването му по същество. Това са доказателства свързани с твърденията, че господин Дочев до този момент не е участвувал в работата на Народното събрание, не е положил предвидената в чл. 72, ал. 2 от Конституцията клетва, продължава да заема и изпълнява длъжността генерален директор на ДФ "Мизия" - гр. Плевен.

Водим от казаното дотук Конституционният съд

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

ПРИЕМА за допустимо искането на 49 народни представители от 36-о Народно събрание за установяване "несъвместимост" по смисъла на чл. 72, ал. 1, т. 3 от Конституцията и прекратяване пълномощията на народния представител Христофор Петков Дочев.

Конституира като заинтересовано лице по делото народният представител Христофор Петков Дочев, който може в 7-дневен срок от получаване на съобщението да изрази своето писмено становище по направеното искане и представи доказателства. На господин Дочев да се връчи препис от искането на народни представители и препис от настоящото определение.

Да се уведоми Народното събрание за образуваното дело от Конституционния съд.

Да се изиска от ДФ "Мизия" - гр. Плевен документ, от който да е видно откога господин Христофор Дочев е генерален директор на фирмата и продължава ли да заема и изпълнява тази длъжност.

Да се изиска от Народното събрание писмено сведение дали народният представител Христофор Дочев е участвувал в работата на парламента, положил ли е предвидената в чл. 76, ал. 2 от Конституцията клетва и получавал ли е възнаграждение като народен представител.

         След изпълнение на разпорежданията в настоящото определение председателят на Конституционния съд, съгласувано с докладчика по делото, да определят датата за разглеждането му по същество.


Председател: Асен Манов