Особено мнение
на съдиите Васил Гоцев и Владислав Славов по к.д. № 1 от 2009 г.
Подписахме решението с особено мнение по следните съображения:
Разпоредбата на чл. 18, ал. 2, т. 1 от Закона за държавния бюджет на Република България за 2009 г. (ЗДБРБ 2009) е противоконституционна. Тя предоставя в правомощията на Министерски съвет прерогативи, които според чл. 84, т. 2 от Конституцията са в изключителна компетентност на Народното събрание. Съгласно чл. 18, ал. 2 ЗДБРБ 2009 утвърденото бюджетно салдо може да се намали в случаите по ал. 1 до размера на неизпълнението на приходите по държавния бюджет. Това може да стане при посочени в разпоредбата финансови показатели и условия. Съпоставката на двете алинеи показва, че съгласно ал. 2, т. 1, че нелихвените разходи и трансферът по чл. 1, ал. 2 могат да се намалят и под определения размер от 90 %. Не се сочи дори до какво могат да бъдат намалени. Наистина законовият текст на чл. 18, ал. 2, т. 1 не казва, че намалението на процента и преценката, дали са налице условията, при които е допустимо, се прави от Министерския съвет. Но тълкуването на разпоредбата, като се съпостави с ал. 3 на чл. 18, макар тя да не е в обхват на искането, не оставя никакво разумно съмнение, че законодателят е предоставил това на него. Другояче и не би могло да бъде. Да се мисли, че чл. 18, ал. 2, т. 2 има предвид, че Народното събрание може да извърши намаление на бюджетното салдо, означава, че законодателят е предвидил в законова норма нещо, което съгласно Конституцията именно Народното събрание и без да има оправомощаване със закон, прави. Извън съмнение е, че и без чл. 18, ал. 2, т. 1 Народното събрание може винаги по предложение на Министерския съвет да актуализира държавния бюджет. Алинея 2, т. 1 на чл. 18 ЗДБРБ 2009 е функционално свързана с ал. 3, която изрично казва кои точно разходи и в какъв размер може да намали Министерският съвет.
На практика той ще може да коригира общото бюджетно салдо. Това е извън правомощията му по чл. 106 от Конституцията да ръководи изпълнението на държавния бюджет. Член 35, ал. 2 от Закона за устройството на държавния бюджет (обн., ДВ, бр. 67 от 1996 г., с посл. изм. бр. 98 от 2008 г.) дава право на Министерския съвет да одобри допълнителни бюджетни кредити в посочения размер, когато обаче те са покрити от преизпълнение на собствени приходи или от разкриване на нови приходоизточници. Във връзка с тази разпоредба е и тълкувателното решение № 6 от 2001 г. по к.д. № 17 от 2000 г. на Конституционния съд относно правомощията на МС по изпълнението на държавния бюджет. В него е посочено изрично, че това право Министерският съвет има само когато се касае до преизпълнение на средствата, набрани от собствени приходи и от нови приходоизточници, при това, без да се нарушава балансът на държавния бюджет.
В случая на чл. 18, ал. 2, т. 1 обаче се дава право да се намали бюджетното салдо, което по същество засяга баланса на бюджета.
Народното събрание съгласно чл. 84, т. 2 от Конституцията единствено има право да направи това чрез закон за корекция на приетия държавен бюджет за годината.
Съдии: В.Гоцев
Вл.Славов