СТАНОВИЩЕ
на съдията Нено Неновски по к.д. № 15/1993 г.
Производството по чл. 97, ал. 2 от Конституцията, респ. по чл. 12, т. 7 ЗКС, е установително. В него Конституционният съд упражнява установителна (констативна) компетентност, ако може така да се каже. Решението му се отнася до установяване, констатиране на факти.
Върху тази основа може да се реши и въпросът, кой прекратява предсрочно пълномощията на президента или на вицепрезидента при подадена от тях (поотделно или заедно) оставка? От къде или от какво се поражда правната последица на прекратяването?
Съдът възприе разбирането, че именно той с решението си прекратява пълномощията на вицепрезидента. Това намери израз в диспозитива на решението: "Конституционният съд ... реши: Прекратява предсрочно пълномощията на вицепрезидента на Република България Блага Николова Димитрова поради подаване на оставка." Това е неправилно, по мое мнение. Съдът в случая има констативно, а не конститутивно правомощие. Или иначе: решението му има констативен, а не конститутивен ефект. То само установява наличието на подадена оставка и това, че тя не е резултат на някакъв вид принуда. Нищо повече. Прекратяването на пълномощията следва от Конституцията, по силата на Конституцията, а не от (по силата на) решението на съда. Такъв е ясният текст на чл. 97, ал. 1, т. 1 и ал. 2 от Конституцията. Разпоредбата гласи, че пълномощията се прекратяват при подаване на оставка пред Конституционния съд (ал. 1, т. 1), че тези пълномощия се прекратяват с установяване от Конституционния съд на съответното обстоятелство (оставката) (ал. 2). Това значи, че не съдът прекратява, а че прекратяването става по силата на чл. 97 от Конституцията, щом съдът установи нужните за това факти. Изразът "с установяване" няма смисъла на "чрез (или посредством) установяване", той има предвид времето, момента, когато настъпва прекратяването. Разбира се, съдът с решението си има своя принос - той проверява и установява фактите. Веднъж установени, те се свързват с нормата (с диспозицията ѝ) на чл. 97, ал. 1 и тогава настъпват юридическите последици ("се прекратяват предсрочно"). Налице е прекратяване ex constitutio.
Поради изложеното редакцията на диспозитива трябваше да бъде друга: Установява, че вицепрезидентът е подал оставка пред Конституционния съд, поради което (не поради която!) пълномощията му се прекратяват предсрочно.
Решението в диспозитивната си част има две функции: установителна (удостоверителна) и обявителна.