Особено мнение на съдиите Асен Манов, Милчо Костов, Цанко Хаджистойчев, Станислав Димитров, Николай Павлов и Теодор Чипев
По чл. 127, ал. 6 и 7 ЗСВ
Не споделяме становището, че искането за обявяване на противоконституционност на чл. 127, ал. 6 и 7 от Закона за съдебната власт (ЗСВ) е неоснователно.
Член 133 от Конституцията постановява, че редът за назначаване и освобождаване от длъжност на съдиите, прокурорите и следователите се урежда със закон. Този закон, респективно отделните му разпоредби, трябва да бъдат съобразени с конституционните норми и принципи.
Първите четири алинеи на чл. 127 ЗСВ, в които е посочен необходимият професионален стаж за назначаване на магистрати в различните степени съдилища, прокуратури и следствени органи, както и ал. 5, в която за професионален стаж по ал. 1 - 4 се приемат всички юридически длъжности и дейности, са съобразени с конституционните норми.
В алинеи 6 и 7 на чл. 127 обаче наново (както при изборните членове на Висшия съдебен съвет) се поставят специални изисквания за три или пет години стаж като съдия, прокурор или следовател за заемане на определени длъжности в съдебната система. Наново се дискриминират определени групи юристи с придобит юридически стаж на други длъжности, извън посочените в текста на закона. Разпоредбите на чл. 127, ал. 6 и 7 ЗСВ нарушават принципа на равенството, прогласен с чл. 6, ал. 2 от Конституцията. Нарушен е и принципът на равенство по чл. 25, букви "а" и "с" от Международния пакт за гражданските и политическите права (ратифициран, обнародван и влязъл в сила за Република България). Съгласно чл. 5, ал. 4 от Конституцията посочената разпоредба от пакта е част от вътрешното ни право и има предимство пред нормите на вътрешното законодателство, които му противоречат. Изискването за равенство не допуска различно третиране на юристите и определяне на съдийския, прокурорския и следователския стаж като юридически стаж от по-висока категория от този на останалите юристи. Специалните изисквания в ал. 6 и 7 на чл. 127 ЗСВ са противоконституционни и не могат да бъдат обосновани с изисквания за "висок професионализъм". Професионалната подготовка на юриста е свързана преди всичко с неговите индивидуални качества и възможности, а не с вида юридически стаж. Един високо квалифициран юрист с необходимия юридически стаж би могъл успешно и полезно да изпълнява всяка юридическа длъжност.
В исторически аспект в българското законодателство не е допускана такава дискриминация по отношение на определени групи юристи с придобит юридически стаж съобразно изискванията на закона. Почти без изключение в предходните закони за устройство на съдилищата не се е правило разлика между съдийския, прокурорския, следователския, адвокатския и друг юридически стаж. Един преглед на съдоустройствените закони от освобождението на България до последния Закон за устройство на съдилищата, отменен с § 14 ЗСВ, потвърждава това.
По тези съображения искането за обявяване на противоконституционност на чл. 127, ал. 6 и 7 ЗСВ е основателно.