Определение
София, 17 юли 1995 г.
Конституционният съд в състав:
Председател:
Асен Манов
Членове:
при участието на секретар-протоколиста Росица Топалова разгледа в закрито заседание на 17 юли 1995 г. к. д. № 17/95 г. докладвано от съдията Станислав Димитров.
Делото е образувано на 11 юли 1995 г. по искане на главния прокурор на Република България за установяване на противоконституционност на § 19 от Закона за изменение и допълнение на Наказателния кодекс (ЗИДНК), с който се изменя и допълва чл. 201 от Наказателния кодекс (НК), като след думите "поверени му да ги пази или управлява" се добавя "като се разпореди с тях в свои или чужд личен интерес" (ДВ, бр. 50 от 1 юни 1995 г.).
В искането са развити подробни съображения в подкрепа на твърдението, че §19 от ЗИДНК е противоконституционен поради противоречието му с чл. 4, ал. 1 и 2, чл. 6, ал. 2, чл. 12, ал. 1, чл. 17, ал. 1, чл. 18, ал. 6, чл. 19, ал. 2 и чл. 57, ал. 2 от Конституцията.
Производството по делото е във фазата по допустимостта на искането.
Конституционният съд констатира, че е сезиран от субект на инициатива по чл. 150, ал. 1 от Конституцията. Искането е за установяване на противоконституционност на законова разпоредба, което е в правомощията на Конституционния съд по чл. 149, ал. 1, т. 2 от Конституцията. Спазени са и изискванията на чл. 17, ал. 1 и 2 от ЗКС и чл. 18, ал. 1 и 2 от ПОДКС. Тези констатации дават основание да се приеме, че искането е допустимо.
С оглед предмета на делото и на основание чл. 18, ал. 2 от ЗКС като заинтересувани страни трябва да бъдат конституирани Народното събрание, Министерският съвет, министърът на правосъдието, Върховният съд, Националната следствена служба и Висшият адвокатски съвет, на които да се даде срок за представяне на писмени становища.
По тези съображения и на основание чл. 19, ал. 1 и чл. 18, ал. 2 от ЗКС Конституционният съд
ОПРЕДЕЛИ:
Допуска за разглеждане искането на главния прокурор на Република България за установяване на противоконституционност на параграф 19 от Закона за изменение и допълнение на Наказателния кодекс, с които се изменя и допълва чл. 201 от Наказателния кодекс, като след думите "поверени му да ги пази или управлява" се добавя "като се разпореди с тях в свои или чужд личен интерес" (ДВ, бр. 50 от 1 юни 1995 г.).
Конституира като заинтересувани страни по делото: Народното събрание, Министерския съвет, министъра на правосъдието, Върховния съд, Националната следствена служба и Висшия адвокатски съвет, на които да се изпратят преписи от искането и от определението, като им дава възможност в 14-дневен срок да представят писмени становища и доказателства.
Да се изпрати препис от определението на главния прокурор на Република България, който в 14-дневен срок може да представи допълнителни съображения в подкрепа на искането си.
Председател: Асен Манов