Особено мнение на съдията Младен Данаилов
Не споделям Решение № 9 от 30 септември 1994 г. по к. д. № 11/1994 г. на Конституционния съд, с което се обявяват за противоконституционни разпоредбите на чл. 22, ал. 1, т. 5 и 6 и на чл. 29, ал. 1, т. 3 и 5 от Закона за съдебната власт (ЗСВ) по следните съображения:
За да ги обяви за противоконституционни, съдът приема, че с тях се нарушава установеният в чл. 130, ал. 4 от Конституцията петгодишен мандат на изборните членове на Висшия съдебен съвет (ВСС), че предсрочно прекратяване на същия е допустимо само по изключение при настъпване на обстоятелства, които обективно отнемат възможността да се изпълняват задълженията, възложени с мандата, че основанията за предсрочно прекратяване мандата на изборните членове на ВСС не могат да се различават от тези, при които се прекратяват мандатите на другите изборни длъжности и че всяко разширяване на основанията за прекратяването им е нарушение на Конституцията.
Специално за основанието за предсрочно прекратяване на мандата на изборните членове на ВСС по чл. 22, ал. 1, т. 5 ЗСВ се приема, че не било задължително изборните членове от квотата на съдебната власт да бъдат действуващи съдии, прокурори и следователи, а за това по чл. 22, ал. 1, т. 6 ЗСВ - че създава широки и неограничени възможности за субективни преценки на поведението на отделен член на ВСС, което би могло да доведе до неговото отстраняване поради лични, партийни и други съображения и подбуди.
Тези съображения са неправилни. Член 130, ал. 4 от Конституцията действително установява петгодишен мандат за изборните членове на ВСС, но основанията за предсрочно прекратяване на мандата на отделните членове не са уредени в Конституцията. Посочени са изчерпателно в чл. 22, ал. 1 ЗСВ.
Разпоредбата на чл. 22, ал. 1, т. 5 ЗСВ не е противоконституционна. Тя се отнася за членовете на ВСС, избрани от органите на съдебната власт. В ал. 2 на чл. 17 изрично е посочено, че "съдиите избират пет, а прокурорите и следователите по трима от своя състав за членове на ВСС". Следователно в квотата на съдебната власт във ВСС могат да бъдат избирани само действуващи съдии, прокурори и следователи. Смисълът на разпоредбата е действуващите съдии, прокурори и следователи да имат свои представители във ВСС. От това следва, че когато съдия, прокурор и следовател, избран за член на ВСС в квотата на съдебната власт, бъде освободен от длъжност, мандатът му във ВСС се прекратява и на негово място се избира друг действуващ съдия, прокурор или следовател по реда, предвиден в закона.
Не е противоконституционна и разпоредбата на чл. 22, ал. 1, т. 6 ЗСВ. Висшият съдебен съвет е административният орган на съдебната власт. Неговите членове имат съответни права и задължения. Тогава, когато някой от тях, независимо от квотата, в която е избран, системно не изпълнява задълженията си или с поведението си уронва престижа на съдебната власт, носи дисциплинарна отговорност, която може да доведе до предсрочно прекратяване на неговия мандат.
Не са противоконституционни и разпоредбите на чл. 29, ал. 1, т. 3 и 5 ЗСВ. Основни задължения на председателя на Върховния касационен съд, на Върховния административен съд и на главния прокурор е да спазват Конституцията и законите, да изпълняват задълженията си и да допринасят за издигане престижа на професията. Нарушаването на Конституцията и законите и системното неизпълнение на професионалните задължения от тях правилно са включени в чл. 29 ЗСВ като основания за освобождаването им от длъжност преди изтичане на мандата.