Определение
София, 23 май 1995 г.
Конституционният съд в състав:
Председател:
Асен Манов
Членове:
при участието на секретар-протоколиста Силвия Василева разгледа в закрито заседание, проведено на 23 май 1995 г. конституционно дело № 11/1995 г., докладвано от съдията Александър Арабаджиев.
Производството по делото е образувано на 18 май 1995 г. по искане на 58 народни представители от 37-о Народно събрание за установяване противоконституционност на разпоредбата на чл. 18 от Закона за преобразуване и приватизация на държавни и общински предприятия (ЗППДОП) във вида ѝ съгласно изменението, прието от 36-о Народно събрание на 9 юни 1994 г. (ДВ, бр. 51 от 24 юни 1994 г.).
В искането се поддържа, че в този й вид разпоредбата на чл. 18 ЗППДОП посяга на неприкосновеността на възстановена реална собственост и с това нарушава чл. 17, ал. 3 от Конституцията.
Конституционният съд намира, че искането е допустимо. То е направено от оправомощен съгласно чл. 150, ал. 1 от Конституцията субект и има за предмет установяване противоконституционност на закон (чл. 149, ал. 1, т. 2 от Конституцията). Предявеното искане отговаря на изискванията на чл. 17, ал. 1 и 2 ЗКС и чл. 18, ал. 1 и 2 ПОДКС. Ето защо то трябва да бъде допуснато за разглеждане по същество.
С оглед авторството и предмета на разпоредбата, чиято конституционност е оспорена, и задълженията, възложени по нейното изпълнение, заинтересувани институции по смисъла на чл. 18, ал. 2 ЗКС са Народното събрание, Министерският съвет и Агенцията за приватизация. Съдът ги конституира като заинтересувани страни по делото, като им предоставя подходящ срок за представяне на писмени становища и доказателства.
Въз основа на изложеното и на основание чл. 19, ал. 1 и чл. 18, ал. 2 ЗКС Конституционният съд
ОПРЕДЕЛИ:
Допуска за разглеждане искането на 58 народни представители от 37-о Народно събрание за установяване на противоконституционност на разпоредбата на чл. 18 от Закона за преобразуване и приватизация на държавни и общински предприятия (ДВ, бр. 38 от 1992 г., изм. и допълнение, бр. 51 от 1994 г.).
Конституира като заинтересувани страни по делото Народното събрание, Министерския съвет и Агенцията за приватизация, на които да се изпратят преписи от искането и от настоящето определение, като им се предоставя 14-дневен срок за представяне на писмени становища и доказателства.
Препис от определението да се изпрати и на подателите на искането, като им се съобщи възможността в същия срок да изложат допълнителни съображения по искането.
От Народното събрание да се изискат служебно мотивите към законопроектите за преобразуване и приватизация на държавни и общински предприятия (1992 г.) и за изменение и допълнение на Закона за преобразуване и приватизация на държавни и общински предприятия (1994 г.), както и стенограмите от обсъждането на двата законопроекта в съответните постоянни комисии и пленарните заседания на Народното събрание.
Председател: Асен Манов