Определение
София, 30 април 1999 г.
Конституционният съд в състав:
Председател:
Живко Сталев
Членове:
при участието на секретар-протоколиста Росица Топалова разгледа в закрито заседание на 30 април 1999 г. конституционно дело № 6/1999 г., докладвано от съдията Неделчо Беронов.
Делото е образувано по искане на 59 народни представители от ХХХVІІІ Народно събрание. Вносителите на искането, на основание чл.149, ал.1, т.4 от Конституцията молят Конституционният съд да обяви, че Споразумението между Република България и Организацията на Северноатлантическия договор за транзитно преминаване през въздушното пространство на Република България на въздухоплавателни средства на НАТО в рамките на операцията “Съюзна сила”, съставено от вербална нота на НАТО № 99/478 от 28 април 1999 г. и вербална нота на Министерството на външните работи на Република България № 55-07-310 от 28 април 1999 г. и анексиите и приложенията към тях, сключено на 28 април 1999 г., не съответства на Конституцията на Република България.
Според вносителите:
- нарушен е суверенитетът на българската държава, който е основен конституционен принцип, закрепен в преамбюла на основния закон, както и в чл.1, ал.3, чл.2, ал.2, чл.9 и чл.24, ал.1 от Конституцията;
- Споразумението въвлича Република България във война без правителството, респективно Министерството на външните работи да е получило мандат за това от Народното събрание, с което е нарушен чл.84, т.10 от Конституцията;
- Споразумението не е за транзитно преминаване през въздушното пространство на Република България, а за предоставяне на територия, поради което противоречи на чл.84, т.11 от Конституцията.
Съдът е сезиран от активно легитимиран субект по смисъла на чл.150, ал.1 от Конституцията. Предмет на делото е сключен от Република България, но не ратифициран международен договор – чл.149, ал.1, т.4 от Конституцията. Искането е съобразено с изискванията на чл.17, ал.1 от ЗКС и чл.18 от Правилника за организация на дейността на КС. Налице са необходимите конституционни и законови предпоставки за допускането му за разглеждане по същество.
Предвид естеството и предмета на искането като заинтересувани страни следва да бъдат конституирани Народното събрание, президентът, Министерският съвет и министърът на външните работи.
По изложените съображения и на основание на разпоредбата на чл.149, ал.1, т.4 от Конституцията и чл.18, ал.2 от ЗКС Конституционният съд
О П Р Е Д Е Л И:
Допуска за разглеждане по същество искането на 59 народни представители от ХХХVІІІ Народно събрание за обявяване, че Споразумението между Република България и Организацията на Северноатлантическия договор за транзитно преминаване през въздушното пространство на Република България на въздухоплавателни средства на НАТО в рамките на операцията “Съюзна сила”, съставено от вербална нота на НАТО № 99/478 от 28 април 1999 г. и вербална нота на Министерството на външните работи на Република България № 55-07-310 от 28 април 1999 г. и анексиите и положенията към тях, сключено на 28 април 1999 г., не съответства на Конституцията на Република България.
Конституира като заинтересувани страни по делото Народното събрание, президента, Министерския съвет и Министъра на външните работи.
Преписи от определението и искането да се изпратят на заинтересуваните страни, като им се съобщи, че в срок от 24 часа могат да представят писмени становища.
Препис от определението да се изпрати и на подателите на искането с уведомление, че в същия срок могат да представят допълнителни съображения в подкрепа на искането. Насрочва делото за разглеждане по същество на 3 май 1999 г. в 14 часа.
Председател: Живко Сталев