СТАНОВИЩЕ
на съдията Цанка Цанкова по конституционно дело № 13 от 2010 г.
В диспозитива на решението на Конституционния съд, т. 19 по к.д. № 13/2010 г. е отхвърлено искането на народните представители от 41-то Народно събрание за установяване на противоконституционност на чл. 24, ал. 1 и ал. 3, чл. 25; чл. 25, ал. 2; чл. 27, ал. 1 освен в частта й по т. 1 на решението, ал. 2 и ал. 3, както и ал. 4, изр. първо; чл. 28 и чл. 29, ал. 1, изр. второ от Закона за развитието на академичния състав в Република България.
Намирам, че следва да бъдат обявени за противоконституционни всички разпоредби на закона включени в чл. чл. 24 - 29, а не само посочените в т. 1 и т. 5 на решението. Вън от искането за противоконституционност на отделни разпоредби на раздел ІІІ и ІV на ЗРАСРБ, групата народни представители са поискали да бъдат обявени за противоконституционни всички разпоредби включени в тях. Това е посочено и в петитума на искането, независимо от искането да бъдат обявени за противоконституционни отделни разпоредби на посочените членове. След като са обявени за противни на Конституцията материалноправните разпоредби, несъобразени с нея са и разпоредбите с процесуално значение. Това е така, защото процедурата има основание в материалноправните разпоредби и само така ще се открие възможност за прилагане на закона и постигане на целите на процедурата, съобразно чл. 1, ал. 2 ЗРАСРБ. Систематическото тълкуване на чл. чл. 24 – 29 показва, че има взаимно изключващи се правила, нещо което противоречи на чл. 4, ал. 1 от Конституцията. Конституционният съд вече се е произнасял, че разпоредбите на законите трябва да са ясни, точни и непротиворечиви. Иначе те не биха били годни да регулират основни обществени отношения (Решение № 9 от 1994 г. по к.д. № 11 от 1994 г., също Решение № 5 от 2000 г. по к.д. № 4 от 2000 г.), в което се посочва, че разпоредбите в закона, трябва да бъдат непротиворечиви, за да регулират безпроблемно обществените отношения. Обявяването за противоконституционни само на някои текстове от посочените разпоредби оставя в закона правила, които не могат да осигурят безпроблемно и ефективно прилагане. Материята за заемане на академични длъжности е съществена част на реформата в науката, концепцията за уреждането й е съвършено нова и уредбата би трябвало да бъде конституционно безупречна.
С оглед на това и като се има предвид, че с процедурните правила се създава динамичен юридически състав, чиито елементи са взаимно свързани и обуславящи се, както и по съображенията, изложени в мотивите на решението (т. 1, 12, 14, 20 in fine и др.), следва изцяло да бъдат обявени за противоконституционни чл.чл. 24 – 29 ЗРАСРБ. Това ще даде възможност съобразно чл. 22, ал. 4 на Закона за Конституционния съд да се изработи една цялостна и конституционосъобразна процедура за заемане на академичните длъжности “доцент” и “професор”.
Съдия: Цанка Цанкова