Определение
София, 12 септември 2002 г.
Конституционният съд в състав:
Председател:
Неделчо Беронов
Членове:
при участието на секретар-протоколиста Милка Бонева разгледа в закрито заседание на 12 септември 2002 г. конституционно дело № 15/2002 г., докладвано от съдията Пенка Томчева.
Делото е образувано по искане на Върховния касационен съд, Общо събрание на гражданската колегия, за обявяване противоконституционността на Закона за изменение и допълнение на Закона за международния търговски арбитраж /ЗИДЗМТА, обн. ДВ бр.46/2002 г./
Искането е във фазата по допустимостта по чл.19, ал.1 от Закона за Конституционния съд и се основава на чл.149, ал.1, т.2 и чл.150, ал.1 от Конституцията на Република България.
Общото събрание на гражданската колегия на ВКС излага съображения за противоречие с редица разпоредби на Конституцията- чл.8, чл.56, чл.117, ал.2, чл.119, ал.1, чл.122, ал.1, чл.124, на въведената с оспорения закон процедура по искове за отмяна на арбитражно решение. Оспорена е конституциносъобразността на § 1, за изменение на чл.47 от Закона за международния търговски арбитраж /ЗМТА, ДВ бр.60/88 г., изм.бр.93 /93 г, изм. бр.59/ 98 г, изм. бр.38/2001 г./, с който се възлага на Върховния касационен съд, като първа и единствена инстанция да се произнася по посочените искове. Оспорена е разпоредбата на § 3, ал.1 от Преходните и заключителни разпоредби на ЗИДЗМТА, според която заварените в Софийския градски съд производства за отмяна на арбитражни решения, изключая тези, по които съдът е постановил решение, се прекратяват, отменяват се наложените обезпечителни мерки и делата се изпращат на ВКС в двуседмичен срок от влизане в сила на ЗИДЗМТА. Изрично е отразено, че предвид обусловеността /обвързаността, зависимостта/ на останалите разпоредби на § 2 и § 3, ал.2 от конкретно оспорените разпоредби на § 1 и § 3, ал.1 от ЗИДЗМТА, искането се отнася до целия закон.
Инициатор на искането е оправомощен с чл. 150, ал.1 от Конституцията субект. Волята на Върховния касационен съд за оспорване конституциносъобразността на закона е изразена от участващите в Общото събрание на гражданската колегия съдии, които са подписали искането единодушно. Основанието е по чл.149, ал.1, т.2 от Конституцията. Налице са необходимите конституционни предпоставки за допускане на искането за разглеждане по същество.
Предвид предмета на спора следва да бъдат конституирани като заинтересувани страни Народното събрание, Министерският съвет, министъра на правосъдието, Арбитражен съд при Българската търговско промишлена палата, Арбитражен съд при Българската стопанска камара, Висш адвокатски съвет, на които в съответствие с чл. 18, ал.2 от ЗКС да се даде възможност да представят писмени становища.
По изложените съображения и на основание чл.19, ал.1 от ЗКС, Конституционният съд
ОПРЕДЕЛИ:
Допуска за разглеждане по същество искането на Върховния касационен съд, Общо събрание на гражданската колегия за установяване противоконституционността на Закона за изменение и допълнение на Закона за международния търговски арбитраж, обн. ДВ бр.46/2002 г.
Конституира като заинтересувани страни Народното събрание, Министерския съвет, министъра на правосъдието, Арбитражен съд при Българската търговско-промишлена палата, Арбитражен съд при Българската стопанска камара и Висшия адвокатски съвет.
Преписи от искането и от настоящото определение да се изпратят на посочените страни със съобщение, че могат да представят писмени становища в 14-дневен срок.
Препис от определението да се изпрати на вносителя на искането, който може да представи допълнителни съображения в същия срок.
Председател: Неделчо Беронов