Вид на акта
Определение
Дата
03-02-2011 г.
Към дело


ОПРЕДЕЛЕНИЕ
София, 3 февруари 2011 г.
по конституционно дело № 22 от 2010 г.,
съдия докладчик Красен Стойчев

Конституционният съд в състав: председател: Евгени Танчев и членове: Емилия Друмева, Владислав Славов, Димитър Токушев, Благовест Пунев, Пламен Киров, Красен Стойчев, Георги Петканов, Ванюшка Ангушева, Стефка Стоева, Румен Ненков, при участието на секретар-протоколиста Росица Симова, разгледа в закрито заседание на 3 февруари 2011 г. конституционно дело № 22/2010 г., докладвано от съдията Красен Стойчев.
Делото е образувано на 28 декември 2010 г. по искане на петдесет и шест народни представители от 41-вото Народно събрание за установяване противоконституционността на § 83 от Закона за държавния бюджет на Република България за 2011 г. (обн., ДВ, бр. 99 от 17 декември 2010 г.).
Производството е по чл. 149, ал. 1, т. 2 от Конституцията.
Групата народни представители посочват, че § 83 от Закона за държавния бюджет на Република България за 2011 г., с който се променя чл. 17 от Закона за филмовата индустрия (обн., ДВ, бр. 105 от 2003 г.; изм., бр. 99 от 2010 г.), е приет в нарушение на чл. 4, ал. 1; чл. 67, ал. 2 и чл. 88, ал. 1 от Конституцията. В искането се изтъкват три довода за обявяване на разпоредбата за противоконституционна. Посочва се най-напред, че в приетия на първо четене на 11 ноември 2010 г. Законопроект за държавния бюджет на Република България за 2011 г. не е включен текст, който да внася промени в Закона за филмовата индустрия. Предложението за него е направено от народни представители между първото и второто гласуване на законопроекта и Комисията по бюджет и финанси го е подкрепила. Според групата народни представители е налице Закон за изменение на Закона за филмовата индустрия, който е приет на едно гласуване чрез внасяне на предложение за промяна в Законопроекта за държавния бюджет на Република България за 2011 г. На следващо място, както се посочва в искането, начинът, по който се е развила процедурата по приемането на § 83 от Закона за държавния бюджет на Република България за 2011 г., на практика е лишил народните представители от възможността да правят предложения за изменение и допълнение на Закона за филмовата индустрия. Вносителите изтъкват и довода, че така промененият с § 83 от Закона за държавния бюджет на Република България за 2011 г. чл. 17 от Закона за филмовата индустрия не притежава белезите на правна норма – той има смисъл на пожелание, а не на категорично правило. По този начин се подкопава стабилността, вкл. финансовата обезпеченост, на създадена със закон институция и възможността тя да участва в международни организации и фондове.
Производството по делото е във фазата по решаване относно допустимостта на искането.
Съдът е сезиран от повече от една пета от народните представители съгласно чл. 150, ал. 1 от Конституцията. Той е компетентен да се произнесе по отправеното искане, тъй като негов предмет съобразно чл. 149, ал. 1, т. 2 от Конституцията е установяването на противоконституционност на закон. Конституционният съд констатира, че искането съдържа необходимите реквизити, които поставят във връзка с неговото сезиране Конституцията, Законът за Конституционния съд и Правилникът за организацията на дейността на Конституционния съд.
Ето защо, след направената проверка Конституционният съд приема, че искането е допустимо и може да го разгледа по същество.
С оглед на предмета на направеното искане Конституционният съд счита, че като заинтересувани страни по делото трябва да бъдат конституирани Народното събрание, Министерският съвет, министърът на финансите, министърът на културата, Съюзът на българските филмови дейци, Изпълнителната агенция Национален филмов център, Асоциацията на българските независими продуценти, Асоциацията на българските оператори, Асоциацията на филмовите продуценти, Българската асоциация на кинорежисьорите, Обсерваторията по икономика на културата, Сдружението на филмовите и телевизионни режисьори и Международният София филм фест.
По изложените съображения и на основание чл. 149, ал. 1, т. 2 от Конституцията и чл. 19, ал. 1 от Закона за Конституционния съд Конституционният съд

ОПРЕДЕЛИ:

1. Допуска за разглеждане по същество искането на петдесет и шестима народни представители от 41-вото Народно събрание за установяване противоконституционността на § 83 от Закона за държавния бюджет на Република България за 2011 г. (обн., ДВ, бр. 99 от 17 декември 2010 г.), с който се изменя чл. 17 от Закона за филмовата индустрия (обн., ДВ, бр. 105 от 2003 г.; изм., бр. 99 от 2010 г.).
2. Конституира като заинтересувани страни по делото Народното събрание, Министерския съвет, министъра на финансите, министъра на културата, Съюза на българските филмови дейци, Изпълнителната агенция Национален филмов център, Асоциацията на българските независими продуценти, Асоциацията на българските оператори, Асоциацията на филмовите продуценти, Българската асоциация на кинорежисьорите, Обсерваторията по икономика на културата, Сдружението на филмовите и телевизионни режисьори и Международен София филм фест.
Препис от определението да се изпрати на вносителя на искането и на заинтересуваните страни, като им се предостави възможност в 15-дневен срок от датата на получаването да представят писмени становища по делото.

Председател:
Евгени Танчев