Вид на акта
Определение
Дата
16-11-2004 г.
Към дело

Определение

София, 16 ноември 2004 г.

Конституционният съд в състав:

Председател:

Неделчо Беронов

Членове:

Стефанка Стоянова
Лазар Груев
Маргарита Златарева
Мария Павлова
Васил Гоцев
Емилия Друмева
Людмил Нейков
Владислав Славов
Румен Янков
Евгени Танчев
Живан Белчев

 

при участието на секретар-протоколиста Милка Бонева разгледа в закрито заседание на 16 ноември 2004 г. конституционно дело № 9/2004 г., докладвано от съдията Владислав Славов.

Делото е образувано на 02.11.2004 г. по искане на общото събрание на търговската колегия на Върховния касационен съд /ВКС/. Искането е основано на чл.149, ал.1, т.1 от Конституцията. С него Конституционният съд е сезиран да даде задължително тълкуване на чл.124 от Конституцията по въпросите относно обхвата на върховния съдебен надзор, осъществяван от ВКС за точното и еднакво прилагане на законите от всички съдилища и на второ място надзорът зависим ли е от контролно-инстанционната компетентност на ВКС или обхваща всички категории съдебни дела без тези, по които упражнява надзор Върховният административен съд.

Необходимостта от тълкуване е обоснована с възможното застъпване на две противоречиви становища по поставените въпроси - едното, че на върховен надзор по смисъла на чл.124 от Конституцията подлежат всички закони, респ. текстове от тях, независимо от това дали засягат дела, които подлежат на инстанционен контрол от ВКС и другото, че върховният надзор обхваща само случаите на прилагане на законите по дела, подлежащи на инстанционен контрол от ВКС.

Конституционният съд намира искането за допустимо. То е направено от субект, който е оправомощен да сезира съда /чл.150, ал.1 от Конституцията и Определение № 1/97 г. по к.д.№ 5/97 г./. Освен това с него се иска задължително тълкуване на конституционна разпоредба, което е в правомощията на съда. Съществува и правен интерес от тълкуването предвид отсъствието на изрична правна уредба в Конституцията. С определение от 21.01.2003 г. по к.д. № 23/2002 г. съдът не е допуснал искане на ВКС за задължително тълкуване на чл. 124 от Конституцията, но то не е с идентичен предмет с настоящето дело по смисъла на чл.21, ал.5 от ЗКС.

В съответствие с изискванията на чл. 19, ал. 1 от Правилника за организацията и дейността на Конституционния съд и при спазване на определения от председателя на съда срок са изпълнени изискванията на чл.18, ал. 2, т. 3 от цитирания правилник, като са посочени институциите, които според вносителите трябва да вземат участие по делото. Съдът съобрази това, както и предмета на делото и прецени, че е необходимо да конституира като заинтересувани страни Народното събрание, министъра на правосъдието, Висшия съдебен съвет, Върховния административен съд, главния прокурор, Висшия адвокатски съвет, Съюза на съдиите в България и Асоциацията на прокурорите в България.

На тях съгласно чл.18, ал.2 от ЗКС следва да се предостави възможност да представят писмени становища, а на вносителите и на гражданската и наказателната колегии на ВКС да представят допълнителни съображения.

С оглед на изложеното и на основание чл. 19, ал.1 от ЗКС Конституционният съд

                                            ОПРЕДЕЛИ:

 

Допуска за разглеждане по същество искането на общото събрание на търговската колегия на Върховния касационен съд за задължително тълкуване на чл.124 от Конституцията по въпросите, какъв е обхватът на върховния съдебен надзор, упражняван от Върховния касационен съд за точното и еднакво прилагане на законите от всички съдилища и свързан ли е той с контролно инстанционната компетентност на съда или обхваща всички възможни категории дела без тези, по които осъществява надзор Върховният административен съд.

Конституира като заинтересувани страни Народното събрание, министъра на правосъдието, Висшия съдебен съвет, Върховния административен съд, главния прокурор, Висшия адвокатски съвет, Съюза на съдиите в България и Асоциацията на прокурорите в България.

Препис от искането и от определението да се изпратят на заинтересуваните страни, като им се съобщи, че в 14-дневен срок могат да представят писмени становища.

Препис от определението да се изпрати на вносителите и на гражданската и наказателна колегии на ВКС, като им се съобщи, че в същия срок могат да изложат допълнителни съображения.


Председател: Неделчо Беронов