Вид на акта
Определение
Дата
22-12-2011 г.
Към дело

Определение

София, 22 декември 2011 г.

Конституционният съд в състав:

Председател:

Евгени Танчев

Членове:

Емилия Друмева
Георги Петканов
Владислав Славов
Ванюшка Ангушева
Димитър Токушев
Цанка Цанкова
Благовест Пунев
Стефка Стоева
Пламен Киров
Румен Ненков
Красен Стойчев

при участието на секретар-протоколиста Милена Петрова разгледа в закрито заседание на 22 декември 2011 г. конституционно дело № 13/2011 г., докладвано от съдията Владислав Славов.

Делото е образувано на 17.11.2011 г. по искане на 61 народни представители от 41-вото Народно събрание на основание чл. 149, ал. 1, т. 2 от Конституцията на Република България за установяване противоконституционност на чл. 61 с, ал. 4 и свързаната с нея ал. 5; чл. 20 и чл. 21, ал. 1, 2 и 3 в частта „данъчната оценка съгласно приложение № 2" от Закона за местните данъци и такси /ЗМДТ/ обнародван в ДВ, бр. 117/ 1997 г., последно изм. ДВ, бр. 39/2011 гJ и чл. 5, ал. 3 и чл. 6, ал. 1, т. 2 от Приложение № 2 към същия закон /последно изм. ДВ, бр. 98/2010 г./.

В искането се твърди, че оспорените разпоредби противоречат на чл. 4, ал. 1, чл. 19, ал.1, 2 и 3 и чл. 60, ал.1 от Конституцията на Република България. Народните представители развиват съображения, че атакуваните текстове от ЗМДТ и Приложение № 2 към него са в противоречие с принципи на правовата държава като недопустимо е извършено смесване на елементи от две категории преки данъци, нарушено е конституционното изискване за разграничаване между подоходни и имуществени данъци и е допуснато дублиране на имуществен данък за един и същи обект. Необосновано и неправомерно е регламентирано завишаване размера на данък с пренебрегване на регулативната за сметка на фискалната му функция. Нарушени са и принципи на основния закон, съгласно които икономиката на страната се основава на свободната стопанска инициатива и че стопанската дейност на юридическите лица се закриля от закона. Твърди се, че в нарушение на посочените конституционни разпоредби е извършено недопустимо диференциране на базисната оценка на имотите.

Производството по делото е във фазата по допустимостта на искането.

Съдът констатира, че е сезиран от субект на инициатива по чл. 150, ал. 1 от Конституцията за установяване на противоконституционност на закон, което е в правомощията на съда по чл. 149, ал. 1, т. 2 от Конституцията. Искането е направено след обнародването на закона /чл. 17, ал. 2 от Закона за Конституционен съд /ЗКС/.

Водим от горното и като съобрази, че изискванията на Конституцията и ЗКС са спазени, Конституционният съд намира, че искането следва да бъде допуснато за разглеждане по същество.

С оглед предмета и основанията на направеното искане, съдът намира, че като заинтересувани страни по делото следва да бъдат конституирани: Народното събрание, Министерският съвет, министърът на финансите, министърът на икономиката, енергетиката и туризма, Столичната община, Националното сдружение на общините в Република България, Сдружение „Българска туристическа камара", Сдружение „Българска хотелиерска и ресторантьорска асоциация България",

Сдружение „Хотелиерско ресторантьорско сдружение Витоша" и Институтът за модерна политика.

По изложените съображения и на основание чл.149, ал.1, т.2 от Конституцията и чл. 19, ал.1 от ЗКС Конституционният съд

ОПРЕДЕЛИ:

Допуска за разглеждане по същество искането на 61 народни представители от 41-вото Народно събрание за установяване противоконституционността на чл.61с, ал. 4 и свързаната с нея ал. 5; чл. 20 и чл. 21, ал. 1, 2 и 3 в частта „данъчната оценка съгласно приложение № 2" от Закона за местните данъци и такси /обн. ДВ, бр. 117/1997 г., последно изм. ДВ, бр. 39/2011 г./ и чл. 5, ал. 3, и чл. 6, ал. 1, т. 2 от Приложение № 2 към същия закон /последно изм. ДВ, бр, 98/2010 г./.

Конституира като заинтересувани страни по делото: Народното събрание, Министерския съвет, министъра на финансите, министъра на икономиката, енергетиката и туризма, Столична община, Национално сдружение на общините в Република България", Сдружение „Българска туристическа камара" Сдружение Българска хотелиерска и ресторантьорска асоциация България", Сдружение „Хотелиерско ресторантьорско сдружение Витоша" и Института за модерна политика, на които да се изпратят копия от искането и определението, като им се дава възможност в 20-дневен срок да представят писмени становища.

Препис от настоящото определение да се изпрати и на първия от подписалите искането народни представители, които могат в същия срок да изложат допълни съображения.

 


Председател: Евгени Танчев