Определение
София, 20 май 2003 г.
Конституционният съд в състав:
Председател:
Румен Янков
Членове:
при участието на секретар-протоколиста Росица Топалова разгледа в закрито заседание на 20 май 2003 г. конституционно дело № 12/2003 г., докладвано от съдията Васил Гоцев.
Делото е образувано на 9 май 2003 г. по искане на петчленен състав на Върховния административен съд на Република България във връзка с висящото за разглеждане пред него административно дело № 25 от 2003 г. Иска се установяване на противоконституционността на чл.1, ал.1 от Закона за държавните такси /обн. ДВ, бр.104 от 28.12.1951 г., изм. ДВ, бр. 55/91 г. и бр. 100/1996 г./, в частта му, с която на Министерския съвет е делегирано правомощие да одобрява тарифните такси и на чл.8, ал.2 от Закона за кадастъра и имотния регистър /обн. ДВ ,бр.34 от 25.04.2000 г. в сила от 1.01.2001 г./.
В искането се сочи, че чл.1, ал.1 от Закона за държавните такси, в частта му, с която се делегира на Министерския съвет правото да одобрява тарифите, с които се събират такси от органите на съдебната власт, от другите държавни органи и бюджетни организации противоречат на чл.60, ал.1 от Конституцията. Според същото противоконституционен е и чл.8, ал.2 от Закона за кадастъра и имотния регистър.
Исканото установяване противоконституционност на чл.1, ал.1 от Закона за държавните такси, който е в сила преди приемането на Конституцията на Република България /обн. ДВ, бр.56/13 юли 1990 г./, се основава на § 3, ал.1 от нейните Преходни и заключителни разпоредби във връзка с чл.5, ал.1 от нея.
Конституционният съд намира искането за установяване противоконституционност на посочените текстове от Закона за държавните такси и от Закона за кадастъра и имотния регистър за допустимо. То е направено от субект оправомощен от чл.150, ал.2 от Конституцията. Основано е на чл.149, ал.1, т.2 от нея.
Искателите предлагат като заинтересувани страни по делото да бъдат конституирани Народното събрание, Министерският съвет, министърът на финансите, министърът на регионалното развитие и благоустройството, министърът на правосъдието и Община Перник.
С оглед характера на поставеното искане Конституционният съд смята, че тъй като предметът на настоящето дело засяга не само община Перник, а всички общини в страната, община Перник не следва да се конституира като заинтересувана страна, а като такава да се конституира Националното сдружение на общините. Освен това следва да се конституират като заинтересувани страни и останалите ведомства посочени в искането.
Съдът като взе предвид, че са налице условията на чл.150, ал.2 от Конституцията и чл.17, ал.1 от Закона за Конституционния съд
ОПРЕДЕЛИ:
Допуска за разглеждане по същество искането на петчленен състав на Върховния административен съд на Република България за установяване противоконституционност на чл.1, ал.1 от Закона за държавните такси /обн. ДВ, бр.104 от 28.12.1951 г., изм. ДВ, бр.55 от 1991 г. и бр.100 от 1996 г./, в частта му, с която на Министерския съвет е делегирано правомощието да одобрява тарифи, с които да определят размера на държавните такси и на чл.8, ал.2 от Закона за кадастъра и имотния регистър /обн. ДВ, бр.34 от 25 април 2000 г., в сила от 1 януари
2001 г./.
Конституира като заинтересувани страни Народното събрание, Министерския съвет, министъра на финансите, министъра на регионалното развитие и благоустройството, министъра на правосъдието и Национално сдружение на общините.
Предоставя на искателите възможност, да изразят допълнителни аргументи в подкрепа на искането в 14 дневен срок.
Предоставя възможност и на конституираните като заинтересувани страни в същия срок да представят свои писмени становища.
Преписи от искането и настоящето определение да се изпратят на всички конституирани като заинтересувани страни, а на искателите да се изпрати препис само от определението.
Председател: Румен Янков